Dergimizin tüm sayılarını Nuhun Gemisi Kitabevi ve https://www.babil.com adresinden temin edebilirsiniz.


Ali Pınarbaşı

Ali Pınarbaşı

Din, özelde İslam, Marksistler için sorun olmaya devam ediyor. Türkiye’de sol düşünce Batı düşüncesi içinde kendini buluyor. Sokağa çıkmayı denediği anda, bu düşünce sistemi, sol için el yakan bir ateşe dönüşüyor. Kendini yalnızca insani, yüce değerlerin taşıyıcısı ve -bu anlamda- masum gören sol, halkın gözünde suçlu oluyor ama -daha kötüsü- 'suçunu' anlamıyor.

Pazar, 08 Kasım 2015 18:23

1 Kasım Sonrası Mücadele

Son birkaç yıl içinde birçok ezber bozuldu. CHP ve geniş “laik” yığınlar “türban”ı sorun olmaktan çıkardı. Türkiye solundaki anti-PKK damarı çatladı. Türkiye solu, örneği çok az da olsa, muhalif Müslümanlarla tanıştı. “Çözüm süreci” ile şovenist milliyetçilik büyük bir bozunuma uğradı ve bu tepki devlete kapılanan yığınların hareketi olarak billurlaştı. 

 

31 Mart 2015, Çağlayan, İstanbul... Acı ve mağrur tarihimizde yerini aldı. Sözler ağzımızdan bir kez daha zorla çıkıyor. Buna rağmen ağıdımız kederle dilimize geliyor; sözden çok çaresiz bedenimizin uzantısı olarak.

Şiddet var bu topraklarda ve ezen-ezilen ayrımının olduğu bütün toplumlarda. Berkin'i öldüren devletin “meşru” şiddeti ve buna karşı parlayıp sönen karşı-şiddet. 

 

Perşembe, 31 Ekim 2013 13:49

Gezi Eylemleri Işığında Marksizm

Salı, 16 Temmuz 2013 14:04

İki Teori: Materyalizm ve Nominalizm

Cumartesi, 18 Mayıs 2013 02:19

Materyalizm’i Konumlandırmak

Çarşamba, 13 Haziran 2012 14:21

Marksizmde din sorunu üzerine